Khmer Language and Culture (KLC)
• CIA FIRST International School offers a wide-range of courses and curricula to suit the needs and aspirations of its students. The Ministry of Education recently gave authorization for our international high school diploma to be officially recognized as equivalent to the National G12 Khmer curriculum diploma.
Definition of CIA FIRST program options:
The full-time international (FTI) program is developed by CIA FIRST and offers the highest quality, internationally and locally accredited education. Mandatory classes for all students are from 8am to 2pm. From 2pm to 4.15pm students can select additional subjects like Languages, Music, Art, Drama, or Media Design. Students in enrolled in this program often take Advanced Placement (AP) classes. These students can also join after school activities and clubs. On successful completion of G12 these students gain the CIA FIRST international high school diploma. The CIA FIRST international high school diploma can be certified as equivalent to the National G12 Khmer curriculum diploma in Cambodia.
FTI with KLC
FTI with KLC  is identical with FTI but besides Art, Drama, Music or Media Design, the students opt in the afternoon for the Khmer Language and Culture (KLC) course which enables FTI students to develop an appreciation and fluency in the Khmer language and cultural identity. This course is taught every day for 1 hour. Students can still take Advanced Placement (AP) classes and join after school activities and clubs.
These students are enrolled in the full-time international with Khmer Curriculum Elective (KhCE) program (FTK). Student who opt for this program study the international curriculum until 2pm. From 2pm to 5pm FTK students visit Khmer Curriculum Elective classes. The Khmer Curriculum Elective adopts the national curriculum designed by the Ministry of Education and is fully accredited by the ministry. Due to time limitations, these students can not opt for any additional language, for Music, Art, Drama, Media Design or participate in after school activities and clubs.
Due to the high workload it is also more difficult for students enrolled in this program to take Advanced Placement (AP) classes.
FAQs regarding certificate of equivalence
• What is the certificate of equivalence?
The certificate of equivalence means CIA FIRST international High School diploma now carries the same value as a Khmer high school diploma within the Kingdom of Cambodia.
• What does this mean for FTI students?
FTI students who hold a CIA FIRST international high school diploma can apply for Cambodian universities or government jobs, making it equivalent to passing the Grade 12 national exam.
• Why do we offer the KLC course?
KLC gives students an additional option besides what is currently on offer. In addition, they will acquire knowledge about Khmer traditions and culture, while understanding their place in a global context.
• What would be the benefits of enrolling in FTI with opting for KLC?
1. It gives students the benefit of combining their studies more effectively with Advanced Placement (AP) courses. AP courses are created by the College Board in the United States and are highly regarded in many universities across the world. Our AP graduates so far have been accepted in high tier universities in Australia, Korea, Canada and the U.S., in certain cases with exemption from the foundation year.
2. According to availability of course options, students could learn another language like French or Chinese or opt for Music, Art or Media Design classes in the afternoon from 2pm to 4.15pm.
3. Eventually, as classes end at 4.15, students can take part in our after school activities and clubs.
• Has the certificate of equivalence been recognised by the government?
Yes. The Ministry of Education has authorized this CIA FIRST international high school diploma, making it applicable by law across Cambodia.
• Do I need to apply for a certificate of equivalence?
Yes. Students can apply themselves at the Ministry of Education. CIA FIRST’s Curriculum Integration and Academic Affairs officer can provide step-by-step support with this process.
• With just a CIA FIRST international high school diploma, can students get national scholarships to local universities?
No, national scholarships are offered to students on the basis of students’ score in their national high school exam. However, they still can compete in other local scholarship examinations.
• Is the status of equivalency of CIA FIRST international high school diploma permanent?
Yes, CIA FIRST has the licenses issued by the Ministry of Education for both Khmer and international programs
• How long does it take to receive certificate of equivalence?
The process should be finalized within two weeks of being submitted.
• What documents are required to apply?
An application form and a copy of both the international high school transcript and international high school diploma will be required.
• Where can I get an application form?
One window service office at the Ministry of Education or from CIA FIRST’s Curriculum Integration and Academic Affairs officer.
• សាលាអន្តរជាតិ ស៊ី អាយ អេ ហ្វឺសត៏ផ្តល់ជូននូវមុខវិជ្ជា ក៏ដូចជាកម្មវិធីសិក្សាផ្សេងៗជាច្រើនដើម្បី ឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការ និងគោលដៅរបស់សិស្សានុសិស្ស។ នាពេលថ្មីៗនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡានៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបានទទួលស្គាល់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិអន្តរជាតិ (បាក់ឌុបអន្តរជាតិ) របស់សាលាអន្តរជាតិ ស៊ី អាយ អេ ហ្វឺសត៏ មានតម្លៃស្មើសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា ទុតិយភូមិ (បាក់ឌុប) ក្នុងស្រុក ឬសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិជាតិ។
អត្ថន័យនៃជម្រើសកម្មវិធីសិក្សានៅសាលាអន្តរជាតិ ស៊ី អាយ អេ ហ្វឺសត៏
កម្មវិធីអន្តរជាតិសុទ្ធត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយសាលាអន្តរជាតិ ស៊ី អាយ អេ ហ្វឺសត៏ ហើយផ្តល់នូវ គុណភាពអប់រំខ្ពស់ដែលត្រូវបានទទួលស្គាល់ទាំងកម្រិតជាតិ និងកម្រិតអន្តរជាតិ។ ថ្នាក់កម្មវិធីសិក្សា អន្តរជាតិចាប់ផ្តើមពីម៉ោង៨ព្រឹក ដល់ម៉ោង២រសៀល ហើយចាប់ពីម៉ោង២ ដល់ម៉ោង៤ៈ១៥រសៀល សិស្សានុសិស្សអាចជ្រើសរើសយកមុខវិជ្ជាដូចជាភាសា តន្ត្រី មុខវិជ្ជាសិល្បៈផ្សេងៗ ឬ មុខវិជ្ជា ឌីស្សាញ។ សិស្សានុសិសដែលសិក្សាកម្មវិធីអន្តរជាតិសុទ្ធ ក៏ធ្វើការជ្រើសរើសចូលរៀនមុខវិជ្ជាវិទ្យា ល័យកម្រិតខ្ពស់ (Advanced Placement Classes) ផងដែរ លើសពីនេះទៅទៀត ពួកគេក៏មានពេលវេលា ដើម្បីចូលរួមក្លិបសិក្សា និងសកម្មភាពក្រៅម៉ោងសិក្សាជាច្រើនផងដែរ។ នៅពេលបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់ ទី១២ សិស្សានុសិស្សនឹងទទួលបានសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិអន្តរជាតិ (បាក់ឌុបអន្តរជាតិ) ដែលចេញដោយសាលាអន្តរជាតិ ស៊ី អាយ អេ ហ្វឺសត៏ ដែលសញ្ញាបត្រនេះអាចយកទៅបញ្ជាក់សម មូលមានតម្លៃស្មើសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ (បាក់ឌុប) ក្នុងស្រុកផងដែរ។
កម្មវិធីអន្តរជាតិសុទ្ធ ជាមួយនឹងមុខវិជ្ជាភាសា និងវប្បធម៌ខ្មែរ
កម្មវិធីអន្តរជាតិសុទ្ធ ជាមួយនឹងមុខវិជ្ជាភាសា និងវប្បធម៌ខ្មែរ ក៏ជាកម្មវិធីអន្តរជាតិផងដែរ ប៉ុន្តែក្រៅ ពីមុខវិជ្ជាដូចជាភាសា តន្ត្រី មុខវិជ្ជាសិល្បៈផ្សេងៗ ឬ មុខវិជ្ជា ឌីស្សាញ សិស្សានុសិស្សអាចជ្រើសរើស យកមុខវិជ្ជាភាសា និងវប្បធម៌ខ្មែរ (Khmer Language  and Culture/KLC) ដែលជំរុញឲ្យសិស្សានុសិស្ស ថែរក្សា និងអភិរក្សភាសា និងវប្បធម៌ខ្មែរ ក៏ដូចជាអត្តសញ្ញាណជាតិផងដែរ។ សិស្សានុសិស្សនឹងមាន ពេលវេលាគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការសិក្សាមុខវិជ្ជាវិទ្យាល័យកម្រិតខ្ពស់ (AP) និងចូលរួមក្លិបសិក្សា ព្រមទាំង សកម្មភាពក្រៅម៉ោងសិក្សាជាច្រើនទៀត។
ដើម្បីចូលរៀនក្នុងកម្មវិធីសិក្សាជាតិ សិស្សានុសិស្សត្រូវចុះឈ្មោះចូលរៀនកម្មវិធីសិក្សាអន្តរជាតិ។ សិស្សានុសិស្សដែលជ្រើសរើសជម្រើសកម្មវិធីអន្តរជាតិផង និងកម្មវិធីជាតិផងគឺត្រូវសិក្សាកម្មវិធី អន្តរជាតិចាប់ពីម៉ោង៨ព្រឹក ដល់ម៉ោង២រសៀល ហើយបន្តសិក្សាកម្មវិធីជាតិពីម៉ោង២ រហូតដល់ ម៉ោង៥ល្ងាច។ កម្មវិធីជាតិអនុវត្តតាមកម្មវិធីអប់រំរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដោយមានការ ទទួលស្គាល់ជាផ្លូវការពីក្រសួងផងដែរ។ ដោយសារបញ្ហពេលវេលា សិស្សដែលសិក្សាកម្មវិធីជាតិ ផង និងអន្តរជាតិផង មិនអាចមានពេលសិក្សាមុខវិជ្ជាដូចជាភាសា តន្ត្រី មុខវិជ្ជាសិល្បៈផ្សេងៗ ឬ មុខវិជ្ជា ឌីស្សាញ និងចូលរួមក្លិបសិក្សា ព្រមទាំង សកម្មភាពក្រៅម៉ោងសិក្សាជាច្រើនទៀតបានទេ។ ម្យ៉ាងវិញទៀតដោយសារបន្ទុកនៃការសិក្សាមានច្រើន សិស្សានុសិស្សមានការលំបាកក្នុងការសិក្សា មុខវិជ្ជាវិទ្យាល័យកម្រិតខ្ពស់ (AP Courses).
• តើអ្វីទៅជាសញ្ញាបត្រសមមូល?
សញ្ញាបត្រសមមូលគឺជាសញ្ញាបត្រដែលបញ្ជាក់ថាសញ្ញាបត្រមធ្យម សិក្សាទុតិយភូមិអន្តរជាតិ (បាក់ឌុបអន្តរជាតិ) របស់សាលាអន្តរជាតិ ស៊ី អាយ អេ ហ្វឺសត៏ មានតម្លៃស្មើ ក្នុងការប្រើប្រាសដូចសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិក្នុងស្រុក ឬជាតិ (បាក់ឌុបក្នុងស្រុក ឬជាតិ)។
• តើសញ្ញាបត្រសមមូលមានប្រយោជន៏អ្វីខ្លះសម្រាប់សិស្សដែលសិក្សាតែកម្មវិធីអន្តរជាតិ?
សិស្សដែល សិក្សាតែកម្មវិធីអន្តរជាតិអាចប្រើប្រាសសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិអន្តរជាតិ (បាក់ឌុបអន្តរជាតិ) របស់ខ្លួនដើម្បីដាក់ពាក្យចូលរៀននៅសាកលវិទ្យាល័យក្នុងស្រុក ដាក់ពាក្យធ្វើការក្នុងវិស័យរដ្ឋ និង ឯកជន ដោយសារវាមានតម្លៃសមមូលស្មើនឹងសញ្ញាបត្របាក់ឌុបក្នុងស្រុកដែរ
• តើបង្កើតមុខវិជ្ជាភាសា និងវប្បធម៌ខ្មែរដើម្បីអ្វី?
មុខវិជ្ជាភាសា និងវប្បធម៌ខ្មែរគឺត្រូវបានបង្កើតឡើង ដើម្បីជាជម្រើសបន្ថែមលើជម្រើសដែលមានស្រាប់ លើសពីនេះទៅទៀតសិស្សនឹងមានចំណេះដឹង ទាក់ទងនឹងទំនៀមទំលាប់ វប្បធម៌ខ្មែរនៅក្នុងបរិបទសកលផងដែរ។
• តើអ្វីជាផលប្រយោជន៏សម្រាប់សិស្សក្នុងការចូលរៀនកម្មវិធីអន្តរជាតិសុទ្ធជាមួយនឹងមុខវិជ្ជាភាសា និងវប្បធម៌ខ្មែរ?
១. សិស្សនឹងមានពេលវេលាគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការផ្តោតលើមុខវិជ្ជាភាសាខ្មែរ និងមុខវិជ្ជាវិទ្យាល័យកម្រិត ខ្ពស់។ មុខវិជ្ជាវិទ្យាល័យកម្រិតខ្ពស់ត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយ College Board ដែលមានទីតាំងនៅ សហរដ្ឋអាមេរិក ហើយសាកលវិទ្យាល័យជាច្រើននៅទូទាំងពិភពលោកទទួលស្គាល់មុខវិជ្ជាវិទ្យាល័យ កម្រិតខ្ពស់នេះ។ សិស្សរបស់យើងដែលបានសិក្សាមុខវិជ្ជាវិទ្យាល័យកម្រិតខ្ពស់ត្រូវបានទទួលឲ្យចូល រៀននៅសាកលវិទ្យាល័យលំដាប់ខ្ពស់នៅប្រទេសនានាដូចជាអូស្ត្រាលី កូរ៉េ កាណាដា និងសហរដ្ឋ អាមេរិក ហើយក្នុងករណីមួយចំនួនសិស្សត្រូវបានលើកលែងការសិក្សាឆ្នាំសិក្សាមូលដ្ឋានដែលជា ឆ្នាំទីមួយ នៅសាកលវិទ្យាល័យផងដែរ។ ២. ដោយសារមានមុខវិជ្ជាដែលជាជម្រើសផ្សេងទៀត សិស្សានុសិស្សអាចជ្រើសរើសភាសាបារាំង ឬ ចិន ឬជ្រើសរើសយកមុខវិជ្ជាសិល្បៈ ឬក៏មុខវិជ្ជាឌីស្សាញនៅថ្ងៃរសៀលចាប់ពីម៉ោង២ ដល់ម៉ោង ៤ៈ១៥។ ៣. ដោយហេតុថាម៉ោងសិក្សាចប់នៅម៉ោង៤ៈ១៥នាទីរសៀល សិស្សានុសិស្សអាចចូលរួមក្លិបសិក្សា ព្រមទាំងសកម្មភាពក្រៅម៉ោងសិក្សាជាច្រើនទៀត។
• តើសញ្ញាបត្រសមមូលមានការទទួលស្គាល់ពីរាជរដ្ឋាភិបាលដែរ ឬទេ?
បាទ/ចាស ពិតជាមានការ ទទួលស្គាល់។  ក្រសួងអប់រំបានចេញសញ្ញាបត្រសមមូលដល់សញ្ញាបត្រទុតិយភូមិអន្តរជាតិរបស់ សាលាអន្តរជាតិ ស៊ី អាយ អេ ហ្វឺសត៏ ដែលអាចយកទៅប្រើប្រាសទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។
• តើចាំបាច់ដាក់ពាក្យស្នើសុំសញ្ញាបត្រសមមូលដែរ ឬទេ?
បាទ/ចាស ចាំបាច់ សិស្សអាចដាក់ពាក្យ ស្នើសុំនៅក្រសួងអប់រំដោយខ្លួនឯង ឬមានការជួយជ្រោមជ្រែងពីសំណាក់មន្ត្រីទទួលបន្ទុក សមាហរណកម្មកម្មវិធីសិក្សា និងសិក្សាធិការ។
• តើសិស្សអាចទទួលអាហារូបករណ៏រដ្ឋទៅសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យក្នុងស្រុកដែរទេប្រសិនបើពួកគេមានតែសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិអន្តរជាតិ?
ទេ ព្រោះអាហារូបករណ៏រដ្ឋផ្តល់ឲ្យសិស្សដោយ ផ្អែកលើពិន្ទុ ឬនិទ្ទេសដែលពួកគេទទួលបានក្នុងការប្រលងថ្នាក់ជាតិតែប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែពួកគេអាចប្រកួត ប្រជែងក្នុងការប្រលងយកអាហារូបករណ៏ផ្សេងៗទៀតបាន។
• តើសមមូលភាពនៃសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិអន្តរជាតិរបស់សាលាអន្តរជាតិ ស៊ី អាយ អេ ហ្វឺសត៏មានលក្ខណៈអចិន្ត្រៃយ៍ដែរទេ?
បាទ/ចាស គឺអចិន្ត្រៃយ៍ ដោយសារសាលា មានអាជ្ញាប័ណ្ណ ទទួលស្គាល់កម្មវិធីសិក្សាពេញលេញសម្រាប់ទាំងកម្មវិធីជាតិ និងអន្តរជាតិដែលចេញដោយក្រសួង អប់រំ យុវជន និងកីឡា។
• តើត្រូវរយៈពេលប៉ុន្មានដើម្បីទទួលបានសញ្ញាបត្រសមមូលពីក្រសួង?
ជាទួទៅ ត្រូវការរយៈពេល២ សប្តាហ៏
• តើត្រូវការឯកសារអ្វីខ្លះដើម្បីដាក់ពាក្យស្នើសុំបញ្ជាក់សញ្ញាបត្រសមមូល?
ត្រូវមានពាក្យស្នើសុំ ច្បាប់ ថតចម្លងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិអន្តរជាតិ និងព្រឹត្តិប័ត្រពិន្ទុ។
• តើត្រូវយកពាក្យស្នើសុំនៅកន្លែងណា?
អាចយកបាននៅការិយាល័យច្រកចេញចូលតែមួយរបស់ ក្រសួងអប់រំ ឬមកយកពីមន្ត្រីទទួលបន្ទុកសមាហរណកម្មកម្មវិធីសិក្សា និងសិក្សាធិការរបស់សាលា។